24 בינואר 2011

התאבדות כתוצאה ממעמד חברתי ב"פייסבוק"

כתבתה של מריאנה פינחסוב, תלמידת כיתה י' 3, תיכון מקיף ט'.

בן 16 התאבד בתלייה לאחר שה'חברים' ב"פייסבוק" פגעו במעמדו החברתי.

כיצד זה השפיע על התלמידים בארץ? האם הם שינו את יחסיהם אל תלמידים אחרים?
"זה לא נגרם מה'פייסבוק', כנראה היו לו בעיות נפשיות, הוא היה ילד מבודד וללא חברים" טוענת ויאולטה, תלמידה משדרות; "הגורם להתאבדות, לפי דעתי, שהילדים בכיתה של הנער פשוט ירדו עליו כל הזמן..."  חושב איליה, תלמיד ממעלות; "הוא היה ילד בודד, לא היו לו חברים. כולם ירדו עליו והציקו לו" אומרת דר, תלמידה ממודיעין.

דברים דומים נשמעו מתלמידים שונים ברחבי הארץ. על פי טענתם, המעמד החברתי אכן משפיע על מקרי התאבדות של נערים צעירים. האם הפייסבוק קשור איך שהו?

"הוא רצה רחמים ושידברו עליו אחרי שהוא ימות ויצטערו על זה" מציינת ויאולטה משדרות. אך בניגוד לדבריה יש הטוענים שהפייסבוק כן השפיע קצת. וטענותיהם יעמיקו את הנושא לכיוונים השונים: "הוא ניסה להראות שהכול בסדר, אבל בעצם זה לא היה ככה. הנערים האחרים ירדו עליו, כנראה הם פגעו בו בצורה רצינית ב'פייסבוק', אז הוא עשה את מה שעשה" חושבת דר ממודיעין.
"ההצקות רדפו אותו בבית הספר, ואולי הוא התלבט במעשים שינקוט, אבל כאשר זה הגיע גם ל'פייסבוק' זה התחיל לרדוף אותו גם בבית שלו, וזה כנראה היה הגורם הסופי שהשפיע על החלטותיו." חושב איליה ממעלות.

כתוצאה מדברים אלה, על דעותיהם של תלמידים ברחבי הארץ, ה'פייסבוק' אכן משפיע במעט על מעשיהם של נערים שונים, ועל החלטותיהם. השאלה המרכזית היא: האם זה השפיע עליהם באופן אישי?
רוב התלמידים הנשאלים ענו שזה לא השפיע עליהם בצורה קיצונית, אך זה כן שינה משהו בנקודת מבטם. הם ינסו להיזהר יותר בדברים שהם אומרים ולחשוב פעמיים למה זה יכול לגרום. גם כלפי האנשים ב'פייסבוק' וגם כלפי האנשים בחיי היומיום שהם פוגשים פנים מול פנים.
אולי הם לא יהפכו להיות חברים של הנעלבים / הקורבנות אבל בהחלט ישנו את התנהגותם כלפיהם, ולא יוציאו אותם מן הכלל.

9 תגובות:

 1. תודה רבה שפירסתם את הכתבה^^ אני ממש מתרגשתD:

  השבמחק
 2. מארצ'ה 3>
  זאת חן , והכתבה שלך ממש טובה D:

  השבמחק
 3. תודדה אחוותיי<3<3
  חחח^^
  דדאאממ חח אני מזה מתרגשת כאילו זה בעיתון או משו XDD

  השבמחק
 4. XDDDDDDDD
  שרוטה ( ;

  השבמחק
 5. חחחחחחחחח.... מגניב !! כתבה יפה רצח ! לאיזה עיתון זה ?

  השבמחק
 6. כאילו זאת מיכאלה ..

  השבמחק
 7. מרייאנה...אין עלייך פשוט תותחית !! אההבתי רצח :))
  -----יורס סיסטר משדדרות XD

  השבמחק
 8. חחחח ט'נקסס אנשיםD:
  כמובן שהעורכים הכניסו פה קצת תיקונים XD חח
  אבל עדיין:))
  ומיכאלה חח בנתיים זה רק פה XDD

  השבמחק
 9. אנא הצטרפו אלינו, בשביל החיים- עמותה למניעת אובדנות בישראל.

  השבמחק

מינהל החינוך באשדוד רואה חשיבות רבה בשקיפות ובהצגת הנעשה במסגרות החינוך בעיר. חשיבות מיוחדת ניתנת לדעתם של תלמידי העיר על השקפותיהם, המאירים לא פעם את עיניהם של מקבלי ההחלטות. להלן במה לביטויים ולחוויותיהם ממסגרת הלימודים של התלמידים המוזמנים להעביר מפרי עטם למערכת האתר.

המעוניינים לפרסם בעמוד זה, מוזמנים להעביר את הצעותיהם באמצעות
הלינק.